Doskonała taśma LED

W zakresie nowoczesnego oświetlenia wydaje się, że taśma LED sprawdzi się naprawdę bardzo dobrze. Warto ją dobrze poznać, by potem przy zakupie łatwiej nam było wybrać coś odpowiedniego dla nas. Taśma LED dzielona może być pod kątem diod, które tam będą wykorzystywane. Zróżnicowane jest tutaj spore, ale przede wszystkim stosuje się klasyczną diodę 3528 oraz mocniejsze i jaśniejsze diody 5050. Taśmy mogą się różnić pod kątem koloru światła jakie będzie wykorzystane. Mamy obecnie w sprzedaży zarówno takie taśmy, które są jednokolorowe jak i też propozycje wielokolorowe. W taśmach znajdziemy także różny pobór mocy na metr bieżący taśmy. Standardowo będziemy mieli około 5 metrów taśmy, ale niektórzy producenci decydują się także na wprowadzenie nieco dłuższych taśm, które mają dobrą efektywność.

Propozycje będą miały zróżnicowany poziom bezpieczeństwa IP w zależności od tego czy będą się nadawały do użycia w wodzie. Jaką taśmę LED wybrać? Najważniejsze to powiedzieć sobie już na początku jakie są nasze potrzeby, ponieważ od tego będzie zależało jakie taśmy w naszym przypadku sprawdzą się najlepiej. Musimy się zastanowić czy zależy nam tylko na delikatnym podkreślającym świetle, czy raczej będziemy się chcieli zdecydować na jakieś światło, które zastąpi nam tradycyjne oświetlenie i wtedy już trzeba mocniejszych diod. Czy taśma LED może zastąpić żarówkę LED? Taśma led to tak naprawdę małe żarówki LED. Są one przystosowane do tego, by świecić zróżnicowanym światłem. Trzeba zwracać uwagę przy zakupie na to jakie są proporcje określone w stopniach Kelvina. Do 3,5 tysiąca będziemy otrzymywać ciepłą barwę. Między 4 a 5 tysięcy będzie to dzienne światło natomiast potem od 6 do 7,5 tysiąca Kelvinów już barwa zimna.

Zimna barwa nadaje się do stosowania na zewnątrz. Natomiast dzienna i ciepła przeznaczone będą do pomieszczeń, ale ostatecznie wszystko zależy od upodobań każdego człowieka. Czy taśmę LED możemy ciąć gdzie chcemy? Cechą charakterystyczną w przypadku taśmy LED będzie to, że nadaje się ona do cięcia. Na każdej takiej taśmie mamy miejsca, które oznaczone są w ten sposób, że będzie można je ciąć nożyczkami. Będzie można taką pociętą taśmę również potem połączyć przy specjalnych złączkach. Trzeba pamiętać, że w czasie łączenia można dokonywać przygotowania taśm równoległych. Do montowania oraz korzystania konieczny będzie specjalny zasilacz, który kupi się w sklepie z oświetleniem. Jego moc musi być 10 procent większa niż zapotrzebowanie taśmy.

Autor

Dariusz Piątek

Manager firmy produkującej klosze do lamp[ ogrodowych.

Zobacz również