Jak dobrze oświetlić ogród. Poradnik oświetlenia ogrodu

Gdy będziemy chcieli korzystać z ogrodu również wieczorem albo nocą to musimy myśleć o stosownym jego oświetleniu. Podajemy tutaj kilka podpowiedzi, gdy chodzi o realizację oświetlenia w ogrodzie. Nocą, gdy ogród nie jest oświetlony oczywiście nie może być już przez nas wykorzystywany. Jeśli postawi się lampy ogrodowe przy ścieżkach, oświetli się nieco rośliny to sytuacja już dość mocno się zmieni na naszą korzyść. Jak oświetlić ogród: projekt oświetlenia w ogrodzie Aranżacja oświetlenia ogrodu będzie wymagała stosownego przemyślenia. Jeśli przygotuje się za dużo punktów świetlnych to całe piękno może być zniszczone. Warto więc zadbać o zachowanie odpowiednich proporcji i przygotowanie tajemniczości naszego ogrodu.

Będzie dobrze, jeśli wcześniej wyobrazimy sobie jakie rozwiązanie nam będzie odpowiadać i na jakim efekcie będzie nam zależało, a potem będzie można wszystko zoptymalizować i idealnie sobie przygotować. Jak oświetlić ogród: bezpieczeństwo W ogrodzie stosować powinno się oświetlenie z wysokim IP. Jeśli będzie to dotyczyło takie światła, które ma kontakt z wodą to tak naprawdę warto postawić na poziom zabezpieczeń i szczelności jeszcze wyższy. Oświetlenie ogrodowe będzie w stanie spełnić wymogi gdy chodzi o jakość i bezpieczeństwo wyłącznie wtedy, gdy będziemy mieli lampy dobrej firmy. Jeśli zastanawiamy się jak oświetlić ogród to warto zaznaczyć, że można montować między innymi słupki, w których padać będzie światło od dołu.

Ważne będzie montowanie lamp na budynkach, przede wszystkim przy wejściu. Przy realizacji oświetlenia wybierajmy światło punktowe, które będzie znajdowało się przy tych najczęściej użytkowanych przestrzeniach. Tam bowiem oświetlenie będzie po prostu najbardziej potrzebne. Wydaje się, że takim najlepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie LED, które umieści się w specjalnie przygotowanych oprawach, które mają automatyczne sterowanie. Światło będzie się uruchamiać tylko w sytuacji, gdy ktoś blisko się pojawi a to będzie oczywiście dla nas oszczędne. Jak oświetlić ogród Warto zastanowić się także nad oświetlenie roślin.

Oświetlenie LED do ogrodu Można to zrobić i od dołu i od góry ale będzie trzeba wybrać w odpowiedni sposób kąt takiego oświetlenia, by dostosować sobie padający cień do tego co będzie nam najbardziej odpowiadało. Wygodnym rozwiązaniem są również specjalne słupki solarne, które będzie można wygodnie przemieszczać i stworzy się tak ciekawe aranżacje świetlne. Jak oświetlić ogród: miejsce wypoczynku i taras Gdy ogród jest miejscem spotkań towarzyskich to niekiedy sprawdzą się także punktowe reflektory, które pojawiać się będą w takich miejscach, gdzie mocne oświetlenie jest najbardziej potrzebne. Decydować się można na lampy wzorowane na nowoczesnych lampionach jak i też na rozwiązania bardziej klasyczne.

Autor

Adam Kowal

Projektant lamp ogrodowych i nowych rozwiązań instalacyjnych.

Zobacz również