Bezpieczne oświetlenie ogrodowe - najważniejsze wskazówki

Przystępując do instalacji oświetlenia w ogrodzie powinniśmy mieć świadomość tego, że wymaga ono od nas pewnej wiedzy specjalistycznej. Jeśli więc istnieje taka możliwość, wspomniane zadanie warto powierzyć fachowcom. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie temu, abyśmy mierzyli się z nim sami, należy jednak liczyć się z tym, że będzie to wymagało rozmieszczenia w ogrodzie dodatkowego okablowania, a następnie zakopania go na głębokości co najmniej dwudziestu centymetrów. Okablowanie powinno zostać też zabezpieczone folią ostrzegawczą, a najlepiej, jeśli umieści się je w specjalnej osłonie. Ostatnią czynnością związana z instalacją okablowania nadal pozostaje zresztą wezwanie elektryka, który najpierw podłączy instalacje, a potem zainstaluje zewnętrzne gniazdka elektryczne. Jeśli nasze lampy mają korzystać z niskiego napięcia, konieczne jest zainwestowanie w specjalny transformator.

Urządzenie takie odpowiada za przetwarzanie prądu z wysokiego napięcia, a jego wielkość jest uzależniona zarówno od ilości, jak i od mocy świateł, które chcemy zainstalować. Obecność transformatora na zewnątrz wymaga też od nas umieszczenia go w wodoszczelnej obudowie. Wygoda użytkowania sprawia, że elektryk instaluje dodatkowo przełącznik ułatwiający włączanie i wyłączanie światła. Jeśli lampy mają pracować w normalnym napięciu nie można zapomnieć o obecności bezpiecznika, w razie awarii będzie on bowiem odpowiedzialny za wyłączenie dopływu prądu.

Troska o bezpieczeństwo użytkowników sprawia również, że instalacja ogrodowa musi być nie tylko podłączona do oddzielnego obwodu, ale również zabezpieczona przez dwa rodzaje wyłączników. Gdy ogród jest duży, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kilku obwodów z możliwością ich niezależnego włączania i wyłączania. O bezpieczeństwie należy myśleć również wybierając same lampy zewnętrzne. Największe IP powinny mieć te, które znaleźć się mają w oczkach wodnych. Warto zainteresować się również lampami solarnymi, które gwarantują spore oszczędności.

Autor

Adam Kowal

Projektant lamp ogrodowych i nowych rozwiązań instalacyjnych.

Zobacz również