Jak wybrać taśmę led? 5 błędów, których powinieneś unikać

Na pierwszy rzut oka będzie się wydawało, że wybór taśmy led nie jest trudny, ponieważ są one praktycznie takie same. Jak się jednak okazuje sprzedawcy przekazują nam o nich bardzo mało informacji, a to co dostajemy to w ogóle informacje, w których trudno się nam połapać. Warto wiec wiedzieć jakie błędy często się popełnia i czego trzeba unikać.

BŁĄD 1. BRAK INFORMACJI O PRODUKCIE Niestety wiele osób kupuje taśmy LED zwracając jedynie uwagę na cenę. Jest to najważniejsze kryterium dla wielu osób. A tym samym sprzedawcy to wykorzystują i przekazują odbiorcom jeszcze mniej informacji, które są tak naprawdę bardzo ważne i powinny być przekazane, ale firmy unikają porównania z konkurencją.

BŁĄD 2. PARAMETRY TRADYCYJNEJ ŻARÓWKI Nie można patrzeć na żarówki LED pod kątem tradycyjnej żarówki, która będzie mierzona w Watach. Jest to złe rozwiązanie, ponieważ będzie się miało nijak do świetlnej efektywności jaką ma nam dawać LED. Dlatego właśnie to powinno być dla nas przy wyborze najważniejszą sprawą.

BŁĄD 3. ILOŚĆ/ROZMIAR DIOD Inny błąd to patrzenie na to czy na taśmie znajduje się odpowiednio dużo diod LED. Jeśli tak to oczekujemy, że będzie z tego dużo światła. Tak samo będzie, gdy weźmie się pod uwagę wielkość diody. Taśma z diodami SMD 2835 ma mniejsze diody niż taśma SMD5050 ale jest bardziej efektywna w swoim działaniu. Dlatego najważniejsze to zwracać uwagę na lumeny, które są najważniejszym parametrem.

BŁĄD 4. TYLKO TAŚMA Jeśli kupujemy oświetlenie LED to trzeba pamiętać, że taśma to ważny element, ale nie jedyny jaki mamy. Trzeba spojrzeć na to jaki jest tam zasilacz ponieważ od niego w głównej mierze zależy działanie całej taśmy, to jakie światło będziemy otrzymywać oraz jaką żywotność będą miały diody. Znaczenie istotne ma również montaż. Taśmy są w formie rolek do 5 metrów. W dłuższych niestety jakość światła byłaby znacząco gorsza.

BŁĄD 5. LEKCEWAŻENIE GWARANCJI Do zalet oświetlenia LED należy sobie zaliczyć trwałość. Skoro taka trwałość tutaj występuje to warto sprawdzić jak wygląda kwestia gwarancji przy takim oświetleniu. Standardowo będzie tutaj dwa lata według rękojmi. Warto jednak sprawdzić czy firma, która będzie miał nam to realizować jeszcze istnieje, ponieważ mamy coraz więcej tworów, które po kilku tygodniach działania znikają z rynku.

Autor

Adam Kowal

Projektant lamp ogrodowych i nowych rozwiązań instalacyjnych.

Zobacz również